AFRIKA 2008

AFRIKA, ETIOPIE 08
 
     Šestnáctidenní natáčení na rovníku jsem absolvoval především z důvodu zadání jednoho mého zákazníka. Bláhově jsem si myslel, že při tom zvládnu ještě mnoho dalších obrázků, příběhů, přírodních krás i osobních zážitků….

        Bohužel při veškeré odlišnosti Afrického života, jejich zvyků, konvencí a potřeb jsem přeci jenom našel jednu analogii, která jak je vidět, funguje a kraluje všude na světě…a tou je diktatura.

    Mám ještě v paměti, kdy jako šestnáctiletý mladík jsem za odměnu cestoval do Olympijské Moskvy a ještě ve vlaku jsem přišel o film – nepomohlo ani že byl nafocen ruským fotoaparátem…tady v Africe tomu bylo podobně. Ne že bych přišel o nějaký natáčený materiál, ale celým mým pobytem se táhla červená niť zákazů, nedovolení, nepochopení, nařízení, vyhrožování a popravdě řečeno i strachu z jakékoliv mé nekontrolované činnosti. Jak snadno se dá zapomenout na některé neduhy zřízení… ačkoliv jsem vůbec něměl v úmyslu natáčení jakékoliv politické látky. A tak jsem byl nakonec rád, že jsem zvládl alespoň zadání pro něž jsem tam jel – i když i to muselo zeštíhlet. Pomyslný film, který však vznikl v mé duši a který těžko kdo kdy uvidí je pouze o jednom - O nebetyčném blahobytu a nepokoře nás - věčně nespokojených středoevropanů….

 

Pytrísek

  Zpět na přehled novinek