PORTA - HŘÍBĚCÍ 09

      ….Tentokrát jsem si řekl, že si Portu užiju. Proto žádné dohánění času po dálnicích českých, žádné další hraní, ale rovnou do Hříběcí s malým časovým předstihem. Ještě těsně před odjezdem malá a poslední generální zkouška ve Chvojnově a pak už mírné vrnění kdesi kolem žaludku nastoluje náladu na další čtyři hodiny.
          U vchodu nastává tradiční zalamování palců s muzikanty, kamarády, přáteli i známými, úsměvné výměny s těmi, se kterými se ještě moc neznám a všeobecný ruch těsně před pomyslným vyvěšením vlajky.

                

      Tam se také potkávám se Zdenkou - členkou realizačního štábu, která se o nás pečlivě stará od začátku do konce a dělá co nám na očích vidí. Hned na několika místech visí časový harmonogram a rozpis soutěžících - Jiří FRYČ a kolektiv Jindřichův Hradec, Klára ŠIMKOVÁ & Markéta HÁVOVÁ Batelov, JSC Salavice, Radek POKORNÝ a hosté Jihlava, Laďa LANGER Třebíč, ŠWORC Brtnice, 4zdi Pelhřimov, R. ONE CZECH - Radek Vaněček Žďár nad Sázavou, H-QUARTET Třebíč, Pavel POKORNÝ Třebíč.
Zjišťuji, že hrajeme druzí po dělící přestávce, zhruba v 16.15, takže se od začátku v klidu věnuji poslechu ostatních.

        
    …Vše plyne tak jak má a porota ve složení…
Tomáš Linka - hudebník, skladatel a country legenda
Luboš Hrdlička - hudebník, skladatel a folková legenda
Jarda Matěj Matějů - hudebník (dříve Nezmaři)
Vojta Zícha - hudebník, skladatel
Pavel Gandy Sejk - delegát Rady festivalu Porta…pečlivě cosi zapisuje a tváří se tu a tam vesele, tu a tam vážně, hustota diváků se sama reguluje podle interpretů, ale taky podle stavu a množství poživatin v organizmu, zvukař ustaraně a opakovaně využívá všech směrů, které umožňují pohyb hlavy, moderátor propojuje odpoledne všemi potřebnými informacemi, organizace jede a soutěž běží. Přichází moment, kdy musíme i my. 4 soutěžní písně protečou jak voda, škrrrr do bufáče pro trochu tekutin a pak další muzika a čekání na výsledek.

Po 18 hodině je vše jasné.  1. ŠWORC Brtnice
                                        2. 4zdi Pelhřimov
                                        3. Jiří FRYČ a kolektiv Jindřichův Hradec
         autorská Porta -  Pavel POKORNÝ Třebíč, divácká Porta - ŠWORC Brtnice

       
Dle Portovního klíče postupuje do Řevnice vítěz interpretační soutěže a do Ústí vítěz autorské soutěže. Tedy pro letošek nám brány národního kola zůstávají uzavřeny a bramborový pocit z jinak skvělého umístění zanechává trochu rozpačitý pocit, kterému se lze asi těžko ubránit. Jsme ale otrlí ze soutěžení a víme moc dobře, že aby se mohlo vyhrávat, musí se taky prohrát a to se tady naplnilo pouze z pohledu postupu….
        Večer pokračuje vystoupením známých tváří v podobě Luboše HRDLIČKY a jeho skupiny Náhlá změna a pak již klasika v podobě Tomáše LINKY a  doprovodné kapely PŘÍMÁ LINKA.
        S Masírkou a Zuzkou odjíždíme ve dvě hodiny ráno po náročném jammu, jehož páteř ponejvíce tvoří Luboš Hrdlička a jemu sekundují ostatní muzikanti bez rozdílu čehokoliv. Doma v posteli si ještě zpívám „Džesiho Džejmse“ na melodii písně známé z filmu Princezna za mlejna  a Včelku Máju a pak už nekompromisně vyplouvám….

     

Kdyby se mně někdo ptal na klady a zápory, budu určitě skoupý na slovo. V ohledu organizace hodně věcí unesu protože jsem si zvykl vážit si všeho dobrého k čemuž patří i to, že se občas něco nepovede a manželé Lhotští makali jen se z nich kouřilo. V pravdě nechybělo mi vůbec nic, ale v dobrém úmyslu jako podnět dodávám, že to co je nejvíce podstatné pro každou soutěžící partu, to je výsledný verdikt poroty tlumočený moderátorem. Pro každého jednoho  je to tak trochu vysvědčení za celoroční úsilí, zdroj představ o úrovni jeho produktu a taky zdroj ponaučení. Hlavně je to klíčový moment celého dne a je potřeba mu věnovat velkou pozornost při vyhlašování a nenechat nikde žádné otazníky....      
      Tady bych se přimlouval ke zlepšení. Především by měla být na samém začátku jasně vyřčena pravidla postupového klíče pro všechny. Každý nečte web Porty, anebo letáky. Je dobré, že je určeno kompletní pořadí v interpretační soutěži a to samé by mělo být vyhlášeno i v divácké soutěži. Porota není jediný tvořitel výsledku kapelního úsilí. A hlavně by na samý závěr měl proběhnout jakýsi malý pohovor kapely s porotou tak, jak tomu bývá v národních kolech. Aby ti kteří chtějí znát dávno již objevené, ti aby měli možnost načerpat dobrou radu od profíků. Myslím, že by si to zasloužili všichni, kteří k Portě vzhlíží jako k autoritě. A pro Portu je to jeden z pozitivních prvků její tváře….a ještě jeden malý vpich…zvukař by určitě nikdy neměl nahlas používat výrazy typu..“...to je dobrý, to dotáhneme na trase…“, nebo …“.. na to teď není čas…“ Bohužel podobného jsem slyšel hodně a nechce se mi věřit, že je to jenom slang..I on je ten, který má pravomoc výsledek kamsi posunout...

      Na závěr určitě poděkování za přetěžkou a nevděčnou práci pořadatelům, divákům za to, že chodí, poslouchají, fandí a dodávají potřebné koření a samozřejmě děkuji všem zúčastněným kamarádům, přátelům, muzikantům za to, že jsem mohl natankovat tisíce megawatt pozitivní energie, kterou se budu snažit rozdávat doufám, že dlouhý čas….

Pytrísek.

foto Hynek

  Zpět na přehled novinek