ČECHTICKÁ LILIE 09

Šestadvacátý ročník Čechtické lilie proběhl v trochu netradiční podobě…. Nezasvěcený by mohl tvrdit, že festival utrpěl zásadní trhliny. Začátek byl posunut do pozdějších odpoledních hodin, množství hrajících kapel zeštíhlelo, osvědčený moderátor bohužel zesnul, soutěž již nebyla vypsána vůbec…. Přesto mohu s plným vědomím tvrdit, že lilie letos opravdu vstala z mrtvých. Celý tvůrčí tým totiž letos, víc než kdy jindy, stál tváří v tvář existenční a zásadní otázce a vše vypadalo tak, že osvědčená, šestadvacet let budovaná značka spolu s lilií bude vyvezena na kompost.
                   
         Díky nadšeným lidem sdruženým kolem Karla Rozkošného se tak nekonalo. V této souvislosti si neodpustím malou poznámku. Na lilii není možné přehlédnout vždy usměvavou světlovlasou osobu v modrých brýlích, která v jednom letu zajišťuje servis všem muzikantům a letos se podílela i na moderování večera. S potěšením velmi rád konstatuji, že tak trpělivého a vždy smějícího se ducha tohoto festivalu v podobě vždy pozorné Kláry, by si zasloužilo více festivalů. Možná i díky takovým lidem byla krize (nejen eknomická) zažehnána. Počasí přidalo to, co každý k rozehnání chmur potřebuje a lidi, kterých bylo tento rok, dle mého soudu, nepoměrně více, než v předchozích ročnících se bavili, poslouchali, tančili a užívali…
             
Čechtická lilie není festival, který by se řadil mezi největší. Není ani festivalem, jehož programem prochází řada hvězd, ale tradici má velikou. Neuvěřitelná atmosféra areálu farské zahrady, každoroční rozdávání CD z minulého ročníku jako dárek kapelám i v neposlední řadě skvělý ubytovací prostor každé jedné zúčastněné kapely ho staví mezi ty, které by neměly odcházet v aktivním věku…..

Pytrísek

foto: Hynek

 

  Zpět na přehled novinek