Folkování zima 10

Vánoční Folkování nad Lucernou se tradičně nese ve slavnostnější náladě a celková atmosféra jakoby mírně zaváněla purpurovou vůní. Nebylo tomu jinak ani 16. prosince v malém sále KD Máj, kam jsme si pozvali tentokrát trio z Moravského Krumlova – Švedovu trojku. Zimní díl právě tímto večerem uzavřel již čtvrtý rok svého samostatného života a proto bylo nutné trochu zabilancovat. Za čtyři roky své existence pořad přivítal na svých prknech kolem 35 účinkujících, kapel i jednotlivců a jména? Martin Rous, Stráníci, Nestíháme, Marien, Epy de Mye, Náhlá změna, Přelet MS, Arnošt Frauenberg, Šantré, Jen tak tak a další a další...jsou dokladem toho, že se tady hraje fakt prima muzika a pelhřimovští, že určitě „neostrouhávají“.

Švédova trojka je seskupení rodinných muzikantů kolem Bořivoje Švédy, vzniklé teprve vloni, ale za tuto krátkou dobu již dokázali postoupit z Moravského kola Porty, anebo "urvat" druhou příčku na Mohelnickém dostavníku 2010. V obsazení: Bořivoj – kytara, zpěv , Jitka – kontrabas, zpěv, Jana – akordeon, zpěv, je projev trojky velmi příjemný. Kapela si písně píše sama a  celkový výsledek působí velmi lehce, ochotně a vzdušně. Texty písní vtipně provokují a často ironicky narážejí do vlastních řad (Moje mladá) a posluchač určitě snadno vycítí, že se trio zabývá i doprovodnou hudbou k autorskému divadlu. Trojice muzikantů dobře vokálně ladí a myslím, že se jí daří navozovat s hledištěm velmi komunikativní náladu.

Poté tradiční losování výherců – tento večer štědřeji, než jindy a pak domácí 4zdi...Blok zakončený dvěmi písněmi v interpretaci Marie Sejkové a závěrečná koleda s hosty, jmenovitě - Eva Žižková a Petr Žižák starší..a další losování a darování...a závěr.

Moderovala moje maličkost, diváků okolo osmdesáti, výborný zvuk Petr Kubát...Příští – jarní Folkování 24.3.2011 s účinkujícími – Tempo di vlak a s Petrem Rímským. Ten mrazivý, vpravdě zimní večer se mi zase nechtělo domů...

Petr Pytrísek Sejk

foto: Hynek Pavlů

  Zpět na přehled novinek