Folk I - 08

Jarní Folkování nad Lucernou aneb, kterak Arnošt ke kytaře přišel…

 

Folk I - 08

Přátelé kamarádi…

   …astronomické jaro března dvacátého jsme přivítali hodně nevlídným počasem, který nás sužoval v podobě dešťo-sněhových přeháněk a teplotou mírně pod bodem mrazu. Bylo tudíž celkem nabíledni schovat se před podivným příchodem letošního jara do útrob malého sálu KD Máj v Pelhřimově.
    Večer se hned po příjezdu účinkujících začal vyvíjet velmi slibně. Tentokrát jsem se pasoval do role zuřivého reportéra a vyměnil jsem kytary za fotoaparát. Pro všechny byla docela příjemná změna, když se úvodu ujalo torzo skupiny 4zdi v podobě tria Pytrísek, Zuzka, Masírka… Zazněl tklivý příběh písně  Byla´s a pak už se Pytrísek zhostil večera coby moderátor.
    Jako náš první host přijal pozvání Arnošt Frauenberg písničkář ze Žebráku (městečko na půli cesty mezi Prahou a Plzní). Arnošt si publikum dokáže získat okamžitě už při vstupu na pódium. Už jen tím, když usedl za mikrofon a oznámil, že kytaru bohužel zapomněl doma… Arnošt sice působí rozpačitě, ale zato velmi trefně-ví totiž přesně, co dělá! Druh jeho humoru je prostě jedinečný! Kytaru jsme mu pochopitelně půjčili a opravdu bylo co poslouchat. A vzhledem k tomu, že se zabývá tzv. absolutním rýmem, jeho básničky-psané ryze jadrnou češtinou, pobavily nejednoho diváka!

 

 

       Velkým překvapením našich dalších hostů z divadelního spolku Rynáreckého divadla byla zpověď - rozhovor se skupinou 4zdi. Honza Brož a Míra Kumžák se zachovali tentokrát nekompromisně a dokonce trochu bulvárně poodhalili soukromí Pytríska - definovali jeho první „intimní“ zážitek se slečnou Pavlou- Pytrísek přesto tvrdí, že žádnou nezná…V okénku „Nechte mně vyniknout“ jsme přivítali místostarostu města Pelhřimov - pana Tomáše Dufka. Bylo moc fajn se vrátit o pěkných pár let zpátky prostřednictvím písně V. Merty.
     Třešinkou na dortu tohoto večera bylo putování napříč hudebními žánry se skupinou Šantré. Snad každý jedinec (byť i méně muzikální) si musí s touto příjemnou čtveřicí muzikantů, kteří se dokáží moc dobře a s citem položit do svých lehkonohých písní, přijít na své. Písně s citem podané vystřídalo několik písní více dynamických - nechyběla ani samba! Přirozený projev Šantré musel zahřát nejednu z prokřehlých duší...

 

 

       Sice to nikdo neřekl oficiálně přímo do mikrofonu, ale jakoby ten večer zaznělo: Tak už to zimo, konečně vzdej! Věřím, že se všichni ten večer nasytili jak dobrou náladou tak i hudbou - tak určitě nezapomeňte přijít na další Folkování!

Příjemné jaro Vám za 4zdi přeje

Hynek.